ÖZ İNŞAAT-İŞ SENDİKAMIZIN 3. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Haberler

Konfederasyonumuza bağlı Öz İnşaat-İş Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu, 3 Aralık 2022 tarihinde HAK-İŞ Genel Merkezimizde gerçekleştirildi.

Genel Kurula Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız, Öz İnşaat-İş Sendikamızın Genel Başkanı Zekeriya Koca, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, Öz İnşaat-İş Sendikamızın Yönetim Kurulu üyeleri ve delegeler katıldı.

“Tüm Çalışanlarımızı HAK-İŞ Çatısı Altında Toplayacağız”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın selamlarını ileterek sözlerine başlayan Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız, “Bu güzel genel kurulda bir araya geldik. HAK-İŞ olarak sendikalarımızı kurarken, 20 işkolunun tamamında ve KKTC’de sendikalaşma gerçekleştirirken, temel hedefimiz Türkiye’de çalışan tüm emekçi kardeşlerimizi içerisine alacak, evinde bir yer vererek, mücadele yapmasına imkan verecek bir yapıyı oluşturmaktı. Bizler bu yapıyı başarıyla oluşturduk. Dolayısıyla sendikalarımızla birlikte mücadelemize devam ediyoruz. Bizler için önemli olan tüm emekçilerimize HAK-İŞ konfederasyonu çatısı altında mücadele etme hakkını ve fırsatını kendilerine vermektedir” diye konuştu.

“HAK-İŞ Sendikal Hareketin Önemli Bir Aktörüdür”

Divan Başkanlığını da yapan Genel Başkan Yardımcımız Dr. Osman Yıldız, genel kurulun hayırlı olması dileğinde bulunarak, “Bugün gerçekten güzel bir kongre gerçekleştiriyoruz. Kongrelerimizde yenilenme, heyecan ve kurgu ortaya koyuyoruz. Birçok toplantıda biz normal şeyler tartışırız ama genel kurullarda geleceği tartışma imkanı buluyoruz. HAK-İŞ olarak bütün iş kollarında sendikalarımız var. Türk ve dünya çalışma hayatının önemli bir aktörü haline geldik. Bu başarılar rastgele ve tesadüfü şeyler değildir. HAK-İŞ, ilk günden itibaren bunu istemiş ve bunu gerçekleştirmek için gayretini ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

“İlkelerimizi Asla Unutmuyoruz”

HAK-İŞ Konfederasyonunun prensiplerine, ilkelerine sahip çıkarak her geçen gün üye sayısını artırarak istikrarlı bir şekilde büyüttüğüne dikkat çeken Yıldız, “Bizler, ne için kurulduğumuzu varlık nedenimizi, nasıl kurulduğumuzu ve prensiplerimizi asla unutmuyoruz. Bunu her vesile ile her bulunduğumuz ortamda ve mekanda söylemeye gayret ediyoruz. Eğer bizler varlık nedenimizi ve ilkelerimizi unutursak, o zaman yolumuzu şaşırırız” hatırlatmasında bulundu.

“Geleceği Ümitle Bakıyoruz”

Yıldız, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın başkanlığından itibaren, HAK-İŞ’in önemli atılımlar gerçekleştirdiğini belirterek  “Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte, geleceğe yeniden bakışı özetleyen yeni değerlerimizi ortaya koyduk, yolumuzu yeniden şekillendirdik. Her fırsatta mağdurun, mazlumun ve emekçinin bizden hakkı var dedik. Bu değerler bizleri yeni aşamalara, yeni ufuklara taşıdı” diye konuştu.

“Kesinlikle Ümidimizi Kaybetmiyoruz”

Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca da 15 Eylül 2015’te kurulan bir sendika olduklarını belirterek, “Sendikamızı 15 Eylül 2015’te kurduk ama kesinlikle ümitsiz olmadık. Mücadelemize yeni bir heyecan ve ümitle yılmadan devam ettik. Çünkü emek her zaman taptazedir. İnşaat iş kolu öyle bir iş koludur ki, karayolları Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdareleri hariç özel sektörde sürekliliği olmayan bir işkolu. İnşaat işkolunda 1 milyon 450 bin kişi çalışıyor ama sendikalı sayısı yüzde 1,5. Bu emek olduğu sürece, bu çalışanlar olduğu sürece mutlaka ve mutlaka Allah bizlere yeni yeni kapılar açacaktır. HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın önderliğinde büyümemize devam edeceğiz” dedi.

“İnşaat Sektörünün Sorunları Bitmiyor”

İş kazası ve ölümlü kazaların yoğun olduğu bir işkolunda faaliyet gösterdiklerini anımsatan Koca, “İnşaat işkolunun sorunları saymakla bitmiyor. ILO’nun tespitlerine göre yılda 2,5 milyon emekçi iş kazası sonucu vefat etmekte. Bu da çalışanlardan, vefat edenlerin sayısına baktığımızda inşaat sektörü yüzde 10’u oluşturuyor. İnşaat sektörü öyle bir sektör ki, sabah gidip akşam gelinebilecek, yarın benim işim var işe gelmeyeceğim denilecek bir iş yeri değil. Ümit varız, inşallah Milli Şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi “Tekerlek tümseğe çıkacaktır, geriye gelmeyecek ileri gidecektir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Başarmak İçin Elimizden Gelen Herşeyi Yapacağız”

İnşaat iş kolunda, iş kolunun en büyük sendikası olma yolunda çalışmalarına durmadan devam edeceklerini belirten Koca, “Önümüzdeki yıllarda hedefimiz, Türkiye sınırları içerisinde inşaat iş kolunda çalışan her arkadaşımızı çatımızın altına almak istiyoruz. Genel kurulumuzdan sonra kaldığımız yerden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedeflerimizi ortaya koyuyoruz ve başarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Öz Toprak-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Özben ve Hizmet-İş Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız selamlama konuşmaları gerçekleştirdiler.

Zekeriya Koca Güven Tazeledi

Genel Kurul’da gerçekleştirilen seçim sonucunda Zekeriya Koca yeniden Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı olarak seçildi.